Answer:
Solution
verified
Verified by Toppr
The radius of the tire is r=0.500m. The speed of the stone on its outer edge is
v
t
=
T
2πr
=
(60.0s/200rev)
2π(0.500m)
=10.5m/s
and its acceleration is
a=
R
v
2
=
0.500m
(10.5m/s)
2
=219m/s
2
inward.
Explanation: