Respuesta :

Answer:

The loss percentage is 37.5%

Step-by-step explanation:

Cost Price = 500 × 100/125 = 400

New selling price = Rs. 250 ⇒ Loss = 400 – 250 = 150

Loss percentage = 100 × 150/400 = 37.5%.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico