Respuesta :
5 m/s · 12 s = 5 m · 12 = 60 m
Answer: in 12 seconds that car has gone 60 metres.
Answer:
A car travels at a constant rate of 5 metres per second.
That means that for every second,the car travels 5m/s.
The question is asking you for how far the car travelled after 12 seconds.Muntiply 12 to bottom and top.
5m/1s*12/12=60/12
The car travels 60 metre in 12 seconds
hope this helps to u and don't forget to mark me as brainliest