Respuesta :

Answer:

  • $4

Step-by-step explanation:

To find the cost of each box divide the total cost by the number of boxes:

  • 48/12 = 4
ItzTds

In store A:

→ A box of cotton candy cost = $ 1

→ 12 boxes cost = $ 12

In store B:

→ 12 boxes cost = $ 48

Now we have to,

find the cost of each box in the store B.

→ Total cost in B ÷ Total boxes in B

→ 48 ÷ 12 = 4

So, $ 4 is cost of each box in store B.

ACCESS MORE