Which ratio is expressed as a unit rate?

A 16 miles : 2 hours

B $1.45 : per ounce

C 1 yard : 30 seconds

D 20 inches : 4 hours
1

Respuesta :

B. A unit rate always has the number 1 as the second term.

Answer:

Step-by-step explanation:

It is $1.45 per ounce.

There is only 1 ounce in the given ratio, so that is your answer.

ACCESS MORE