laskyejn77777 laskyejn77777
  • 18-08-2021
  • Mathematics
contestada

You bought a gallon of milk for $5 and four boxes of cereal. You spent a total of $25.
How much did each box of cereal cost. *

Respuesta :

bhramanb
bhramanb bhramanb
  • 18-08-2021

Answer:

$5 is the answer.......

Answer Link
ericcartman14
ericcartman14 ericcartman14
  • 18-08-2021

Answer:

one box cost is $5

Step-by-step explanation:

$25 - $5 = $20 - this is the cos of four cereal boxes

$20 / 4 = $5 each box cost

Answer Link

Otras preguntas

How could photosynthesis be a possible solution for global climate change?
What is one way that Ford achieved his goals? 1. by using expensive parts to make his cars 2.by creating a system of mass production 3. by customizing cars for
how fast in miles per an hour is a bus going if it travels 36 miles in 45 minutes?
Who was albert de morcerf supposed to marry?
How many buildings and vehicles would lettuce have to go through on the trip between a California farm and a boston supermarket
Brian works for pharmatech labs and is conducting research on a certain topic. for the research, he needs a budget of $50000, but the authorities of the lab are
Look at "Three Wonders of the World." What gives the Grand Canyon its colors? A.Sunlight makes the walls look mostly red and green. B.Rainstorms give the wall
In music, the purpose of a horizontal translation is to produce what? beats rhythm notes harmony
look at this picture. which is a connotative interpretation of this image?
along with granite and limestone ____ is another valuable natural resource that is often used as a building stone a.ore b.halite c.quartz d.marble NEED ANSWERS