chaseanthonyserino chaseanthonyserino
  • 18-08-2021
  • Mathematics
contestada

6 ice cream cones cost $10. How much will 9 cost?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 18-08-2021

Answer:

15 dollars

Step-by-step explanation:

We can write a ratio to solve

6 cones         9 cones

------------   = --------------

10 dollars       x dollars

Using cross products

6*x = 10 *9

6x = 90

Divide each side by 6

6x/6 = 90/6

x = 15

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of x? Enter your answer in the box. ​ Two intersection lines. Angle formed at the top is labeled 2 x plus 2 degrees. Angle formed at the
Why did the author choose to put a break between the narrator's discovery and his recovery by others?
In what ways did the New Deal Programs extend federal aid
Macy's is selling 7 for all mankind jeans at 15% off the regular price. The regular price is $78.00 What is the discount?
How do you find the speed of an object given its mass and kinetic energy (what is the formula)?
Find the length of AB in ABC shown on the coordinates plane. Round to the ut unit. A=5 B=8 C=9 D=13
What does the imagery in both Komunyakaa's "Camouflaging the Chimera" and Kinnell's part 1 of "Vapor Trail Reflected in the Frog Pond" emphasize?
Find the area of a regular hexagon with the given measurement. 6-inch radius
Nosotros ___________________ mucho con esa película graciosa, ¿verdad? Bueno, nos vemos pronto.
What synonym could replace the phrase safety net? Fishing line Entanglement Protection Trap