Mary bought 5 bracelets for $12.60. Danielle bought 7 bracelets for $15.75.
A. Who had the better buy for one bracelet?
B. By how much? (Hint find the unit rate for each)

Respuesta :

Answer:

Mary

Step-by-step explanation:

Mary paid less for one bracelet. Tell me if I was wrong!

Ver imagen coocoobuttucks
Ver imagen coocoobuttucks
Danielle had a better deal for one bracelet because if you divide 15.75 by 7 it equals 2.25
But if you divide 12.60 divided by 5 it equals 2.52
ACCESS MORE