shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

What is the y-intercept of the line passing through the point (4,-5) with a slope of -1/9
What is a triglyceride made up of
Why did Loyalism appeal to Native Americans
Why does Zeus punish the rebels?
Read the sentence. Open his chemistry book, Trevor knew he had a long night of studying ahead of him. Which is the best replacement for the underlined word?
Can you help me with this question?
PLEASE ANSWER FAST!!! 25 POINTS!!!!!!!!!! Explain how you can tell the function is not linear by using points on its graph.
Why does brainly have 3-2 sites? I'm asking since I get tired from making 3-2 accounts on each one. Well by checking each account to see if my questions are ans
AFL is an acroynm for what organization?
can some plz help me.How did men like William Lloyd Garrison, Reverent Lovejoy, and Frederick Douglass participate in the abolitionist movement?