Respuesta :
Answer:
[tex]\theta=34 \textdegree[/tex]
Explanation:
From the question we are told that:
Mass [tex]m=55kg[/tex]
Angle [tex]\theta =28.0[/tex]
Coefficient of static friction [tex]\alpha =0.680[/tex]
Generally, the equation for Newtons second Law is mathematically given by
For
[tex]\sum_y=0[/tex]
[tex]N=mgcos \theta[/tex]
for
[tex]\sum_x=0[/tex]
[tex]F_{s}=mgsin\theta[/tex]
Where
[tex]F_{s}=\alpha*N\\\\F_{s}=\alpha*m*gcos \theta[/tex]
[tex]F_{s}=0.68*55*9.8*cos 28[/tex]
[tex]F_{s}=323.62N[/tex]
Therefore
[tex]\alpha mgcos \theta=mg sin \theta[/tex]
[tex]\theta=tan^{-1}(0.68)[/tex]
[tex]\theta=34 \textdegree[/tex]
(a) The static frictional force which holds the box in place is 323.62 N.
(b) The maximum angle that the incline can make with the horizontal is 34.2⁰.
Net force
The net force applied to keep the box at rest must be zero in order for the box to remain in equilibrium position. Apply Newton's second law of motion to determine the net force.
∑F = 0
Static frictional force
The static frictional force is calculated as follows;
Fs = μFncosθ
Fs = 0.68 x (55 x 9.8) x cos28
Fs = 323.62 N
Maximum angle the incline can make
Fn(sinθ) - μFn(cosθ) = 0
mg(sinθ) - μmg(cosθ) = 0
μmg(cosθ) = mg(sinθ)
μ(cosθ) = (sinθ)
μ = sinθ/cosθ
μ = tanθ
θ = tan⁻¹(μ)
θ = tan⁻¹(0.68)
θ = 34.2⁰
Learn more about net force of inclined here: https://brainly.com/question/25784024