Answer:
[tex]f=9.55Hz[/tex]
Explanation:
From the question we are told that:
Number of Turns [tex]N=200[/tex]
Length [tex]l=5cm to 10cm[/tex]
Voltage [tex]V=18V[/tex]
Magnetic field [tex]B=300mT[/tex]
Generally, the equation for Frequncy of an amarture is mathematically given by
[tex]f =\frac{ V}{(N B A * 2 pi )}[/tex]
[tex]f =\frac{ 18}{(200 300*10^{-3} (10*10^-2)(5*10^{-2}) * 2 *3.142 )}[/tex]
[tex]f=9.55Hz[/tex]