Respuesta :
Answer:
$290
Step-by-step explanation:
We are told that 1 out of 5 buyers change to a more expensive sofa than the one in the sale advertisement.
Now we are told that the advertised sofa is $250 and the more expensive sofa is $450.
Thus;
P(x) for expensive sofa = 1/5
P(x) for sofa in sale advertisement = 4/5
Thus, expected value is;
E(X) = (1/5)450 + (4/5)250
E(x) = 90 + 200
E(x) = $290
Answer:
- The average cost of a sofa = [tex]\$290[/tex]
Step-by-step explanation:
Cost of advertised sofa = [tex]\$250[/tex]
Cost of more expensive sofa = [tex]\$450[/tex]
So, the average cost of sofa,
[tex]E(x) = (450*\frac{1}{5})+ (250*\frac{4}{5})\\\\E(x) = 90 + 200\\\\E(x) = 290[/tex]
Hence,
The average cost of a sofa = [tex]\$290[/tex]
For more information, visit
https://www.bartleby.com/questions-and-answers/question-13-a-furniture-store-is-having-a-sale-on-sofas-and-youre-going-to-buy-one.-the-advertisers-/61410cf1-5b19-4491-9893-42336374e48e