At the beginning of the year, a company had accounts receivable of $700,000 and an allowance for doubtful accounts with a credit balance of $60,000. During the current year, sales on account were $195,000 and collections on account were $115,000. Also during the current year, the company wrote off $11,000 in uncollectible accounts. At year-end, an analysis of outstanding accounts receivable indicated that the allowance for doubtful accounts should have a $72,000 credit balance so the company records the appropriate year-end adjusting entry. How much did the cash realizable value change during the current year

Respuesta :

Answer:

$77,000

Explanation:

Calculation to determine How much did the cash realizable value change during the current year

First step

Ending accounts receivables = Beginning accounts receivables + Sales on account - collections on account - Write offs

Ending accounts receivables = $700,000 + $195,000 - $95,000 - $11,000

Ending accounts receivables= $789,000

Second step

Ending cash realizable value = Ending accounts receivables - Ending allowance for doubtful accounts

Ending cash realizable value = $789,000 - $72,000

Ending cash realizable value= $717,000

Now let determine the Change in cash realizable value

Change in cash realizable value = Ending cash realizable value - Beginning cash realizable value

Change in cash realizable value= $717,000 - 640,000

Change in cash realizable value= $77,000

Therefore How much did the cash realizable value change during the current year will be $77,000

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico