Estrada Corporation produced 204,000 watches that it sold for $18 each. The company determined that fixed manufacturing cost per unit was $9 per watch. The company reported a $816,000 gross margin on its financial statements. Required Determine the variable cost per unit, the total variable product cost, and the total contribution margin.

Respuesta :

Variable cost per unit

Total sales 204,000 x $18 = $3,672,000

Gross margin (given) $816,000

COGS=Total Sales -Gross Margin ($3,672,000-816,000)= $2,856,000

Total Fixed Cost 204,000 x $9 = $1,836,000

COGS Total variable cost + total fixed cost 2,856,000-1,836,000=$1,020,000

variable cost per unit (1020,000/204,000)= $5

Contribution margin $2,652,000

  • Total variable cost = $1,020,000
  • Total variable cost = $5
  • Contribution margin = $2,652,000

Given:

Number of watch produced = 204,000

Selling price of each watch = $18

Fixed cost = $9 per watch

Gross margin = $816,000

Find:

Variable cost per unit

Total variable product cost

Total contribution margin

Computation:

Total sales Value = 204,000 × $18

Total sales Value = $3,672,000  

Cost of goods sold = Total Sales - Gross Margin

Cost of goods sold = $3,672,000 - $816,000

Cost of goods sold = $2,856,000  

Total Fixed Cost = 204,000 × $9

Total Fixed Cost = $1,836,000  

Cost of goods sold = Total variable cost + Total fixed cost

So,

Total variable cost = $2,856,000 - $1,836,000

Total variable cost = $1,020,000

Variable cost per unit  = $1020,000 / 204,000

Total variable cost = $5  

Contribution margin = $3,672,000 - $1,020,000

Contribution margin = $2,652,000

Learn more:

https://brainly.com/question/19264460?referrer=searchResults

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico