Respuesta :

the length of each edge of the cube would be 6cm, and to find the volume you would do 6x6x6 which is 326 cm cubed

since in a cube length, width and height are equal,

h = 6

w = 6

l = 6

and volume is 6³ = 216cm³

hope it helps :)

ACCESS MORE
EDU ACCESS