Respuesta :

  • Molarity of solution:-0.12M
  • Volume of solution=0.6L

We know

[tex]\boxed{\Large{\sf Molarity=\dfrac{No\:of\:moles\:of\:solute}{Volume\:of\:solution\:in\;\ell}}}[/tex]

[tex]\\ \Large\sf\longmapsto No\:of\:moles\:of\:HCl=0.6\times 0.12[/tex]

[tex]\\ \Large\sf\longmapsto No\:of\:moles\:of\:HCl=0.072mol[/tex]

Answer:

0.0.72

Explanation:

moles = V*CM=0.6*0.12=0.0.72

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico