A converging lens of focal length 20cm, forms a real image twice the size of the object. Calculate:
i) the power of the lens;
ii) the position of the image.

Respuesta :

msm555

Answer:

Solition given:

focal length(f)=20cm

size of image(v)=2x

size of object(u)=x

we have

power of lens= reciprocal to focal length=1/20=0.05/cm

ii.

the position of the image is beyond C.

Ver imagen msm555
mahi93

Explanation:

See the attachment !!!!!!!

Ver imagen mahi93
ACCESS MORE
EDU ACCESS