A newly drilled water well produces 50,000 quarts of water per week. With no new water feeding the well, the production drops by 5% per year. Using 52 weeks in a year, what is the total number of quarts of water that can be drawn from this water well before it goes dry?

Respuesta :

Answer:

Total amount of water = 5,200,000

Step-by-step explanation:

Given:

water produced = 50,000 quarts of water per week

Production drop = 5% = 0.05 per year

Number of week in year = 52 week

Find:

Total amount of water

Computation:

Sum = a / r

a = 50,000 x 52

a = 2,600,000

Sum = a / [1-r]

Sum = 2,600,000 / 5%

Sum = 2,600,000 / 0.05

Total amount of water = 5,200,000

ACCESS MORE
EDU ACCESS