Respuesta :
The amount invested at 4% is 1500.
How to estimate the amount invested at 4%?
Let x be the amount invested at 4%.
2x be the amount invested at 5%.
0.04x + 0.05(2x) = 210
Multiply by 100 to eliminate decimals
4x + 5(2x) = 21000
Remove parentheses: (a) = a
[tex]4 x+5 \cdot 2 x=21000[/tex]
Multiply the numbers: [tex]$5 \cdot 2=10$[/tex]
4x+10x = 21000
Add similar elements:
4x+10x = 14x
14x=21000
Divide both sides by 14
[tex]$\frac{14 x}{14}=\frac{21000}{14}[/tex]
Simplifying the above equation, we get
x = 1500
The amount invested at 4% is 1500.
Therefore, the correct answer is option B) $1500.
To learn more about amount invested
https://brainly.com/question/2284670
#SPJ2