What is the value of the capacitance of a capacitor that stores 40
μ
C on each plate, when a potential difference of 10 V is applied to it?

Respuesta :

  • Charge=Q=40uC
  • Potential difference=V=10V
  • Capacitance=C=?

We know

[tex]\boxed{\sf Q=CV}[/tex]

[tex]\\ \large\sf\longmapsto C=\dfrac{Q}{V}[/tex]

[tex]\\ \large\sf\longmapsto C=\dfrac{40}{10}[/tex]

[tex]\\ \large\sf\longmapsto C=4\mu F[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS