How many milliliters of 0.204 Mol KMnO4 are needed to react with 3.24 g of iron(II) sulfate, FeSO4? The reation is as folows. 10FeSO4(aq) + 2 KMnO4(aq) = 5Fe2(SO4)3(aq) + 2MnSO4(aq) + K2SO4(aq) + 8H2O(l)​

How many milliliters of 0204 Mol KMnO4 are needed to react with 324 g of ironII sulfate FeSO4 The reation is as folows 10FeSO4aq 2 KMnO4aq 5Fe2SO43aq 2MnSO4aq K class=

Respuesta :

Answer:

Explanation:

nFeSo4=3.36/152

nkmno4=1/5nFeSO4

V=17.68 ml

ACCESS MORE
EDU ACCESS