A chemist determines by measurements that moles of bromine liquid participate in a chemical reaction. Calculate the mass of bromine liquid that participates. Round your answer to significant digits.

Respuesta :

Answer:

5.20 grams of Brâ‚‚

Explanation:

From our previous knowledge;

We understand that:

The number of moles of a given element = mass of the element divided by its molar mass.

Mathematically:

[tex]\mathbf{no \ of \ moles =\dfrac{ mass}{ molar \ mass}}[/tex]

From the given information, let's assume that the 0.065 moles of liquid -bromine partake in the reaction.

From the periodic table, the molar mass of Bromine is = 79.9 g/mol

As such, the mass of liquid that partakes is calculated as:

0.065 mol  = mass/ 79.9 g/mol

mass = 0.065 mol × 79.9 g/mol

mass of liquid that partakes in the reaction = 5.20 grams of Brâ‚‚

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico