Answer: 4.2 g
Explanation:
Note that the number of moles is equal to the actual given mass of the substance over its molar mass.
n = m/M, where n is the moles, m is the given mass, M is the molar mass.
In manipulating this formula, you get that the given mass is equal to the number of moles multiplied by the molar mass of substance.
m = n x M.
(Na = 23, H = 1, C = 12, O = 16)
Molar mass = 23 + 1 + 12 + (16x3)
= 84
1) m = 0.050 x 84
2) m = 4.2 g
Hope this helps, brainliest would be appreciated :)