Answer:
a) [tex]v=206.896m/s[/tex]
b) [tex]L=6.749m[/tex]
Explanation:
From the question we are told that:
Frequency [tex]F=46Hz[/tex]
Length [tex]l=579m[/tex]
Total Mass [tex]T=4.3kg[/tex]
Tension [tex]T=3423[/tex]
a)
Generally the equation for velocity is mathematically given by
[tex]v=\sqrt{\frac{T}{\rho}}[/tex]
Where
[tex]\pho=m*l\\\\\pho=46*579\\\\\pho=0.0799kg/m[/tex]
Therefore
[tex]v=\sqrt{\frac{3423}{0.0799}}[/tex]
[tex]v=206.896m/s[/tex]
b)
Generally the equation for length of string is mathematically given by
[tex]L=\frac{3\lambda}{2}[/tex]
Where
[tex]\lambda=\frac{v}{f}[/tex]
[tex]\lambda=\frac{206.89}{46}[/tex]
[tex]\lambda=4.498[/tex]
Therefore
[tex]L=\frac{3*4.498}{2}[/tex]
[tex]L=6.749m[/tex]