gluckmankai gluckmankai
  • 26-07-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 cans of cat food costs $17.20, how many cans of cat food can be purchased
with $38.70

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-07-2021

Answer:

9

Step-by-step explanation:

let the price of one can food be x,

4x=17.20

x=4.3

number of can foods that can be purchased = 38.70/x = 38.7/4.3 = 9

Answer Link
karispeter819
karispeter819 karispeter819
  • 26-07-2021

Step-by-step explanation:

4CANS=$17.20

$38.70

cross multiply

4 multiply by 38.70 =154.8 divide by 17.20

ANSWER = 9

Answer Link

Otras preguntas

what are some causes and effects of colonization throughout the British Empire by examining its geography, economics, and culture in primary and secondary sourc
How did the Constitution set up the legislative branch?        A. One representative house   B. Individuals appointed by the president   C. Two representative h
help please ! Point Slope Form .
PLEASE HELP ME  Which of the following is the correct graph of the compound inequality 4p + 1 > −7 or 6p + 3 < 33? (1 point) a number line with open c
The _____ tags must be at the start and end of an ordered list.
what type of measurement is the speed of a car travelling in reverse
the greatest value of sinA.cosA is
When you step off a bus moving at 10 m/s, your horizontal speed when you meet the ground is?
Cubism is an art form that has very specific principles. Compare the principles of Analytic Cubism to Synthetic Cubism.
what were activists trying to reform A. Native American tribes B. Churches C. PrisonsD. Nature