A bus starts from rest and accelerates at 1.5m/s squared until it reaches a velocity of 9m/s .the bus continues at this velocity and then deccelerate at -2m/s squared until it comes to stop 400m from it's starting point. how much time did the bus takes to cover the 400m?​

Respuesta :

Answer:

23s

Explanation:

s=ut+1/2at^2

the distance (s) is 400, initial velocity (u) is 0, acceleration (a) is 1.5 therefore

400=0t+1/2(1.5)t^2

400/0.75=0.75t^2/0.75

t^2=√533.33

t=23s

I hope this helps and sorry if it's wrong

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico