Respuesta :

hb42

Answer:

37.5%

Step-by-step explanation:

150/450 = .375 = 37.5%

Ver imagen hb42

The percentage is 150 grams out of 400 grams will be 37.5%.

What is the percentage?

The quantity of anything is stated as though it were a fraction of a hundred. A quarter of 100 can be used to express the ratio. Per 100 is what the term percent signifies. The symbol '%' is used to symbolize it.

The percentage is given as,

Percentage (P) = [Initial value - Final value] / Initial value x 100

It is given that the difference between the initial and final value is 15 grams and the initial value is 400 grams.

Then the percentage is 150 grams out of 400 grams will be

P = (150 / 400) x 100

P = 0.375 x 100

P = 37.5%

Thus, the percentage is 150 grams out of 400 grams will be 37.5%.

More about the percentage link is given below.

https://brainly.com/question/8011401

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS