Answer:
t = 19692 seconds
Step-by-step explanation:
Given that,
The speed of a car with a turbo engine can be modeled as a function of time using the parabolic equation
[tex]s(t) = 2t^2[/tex]
We need to find the time taken by the car to exceed the 60 mph.
Put s(t) = 60 mph
So,
[tex]60=2t^2\\\\t^2=30\\\\t=5.47\ h[/tex]
or
t = 19692 seconds
So, the car will take 19692 s to to exceed the 60 mph.