An airplane travels 3690 kilometers against the wind in 5 hours and 4490 kilometer with the wind in the Sam amount of time what is the rate of the plane
still air and what is the rate of the wind?

Respuesta :

Step-by-step explanation:

Against the wind, the wind works against the speed. With the wind, the wind aids the speed.

4(p - w) = 2416

4(p + w) = 2896

p - w = 604

p + w = 724

2p = 1328

p = 664 mph

664 + w = 724

w = 60 mph

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico