Vaughn Manufacturing is unsure of whether to sell its product assembled or unassembled. The unit cost of the unassembled product is $24 and Vaughn would sell it for $51. The cost to assemble the product is estimated at $14 per unit and the company believes the market would support a price of $61 on the assembled unit. What decision should Vaughn make?

Respuesta :

Answer:

Sell before assembly, The company will be better off by $4 Per Unit

Explanation:

Calculation to determine what decision should Vaughn make

PROFIT BEFORE ASSEMBLY

Profit = Sale price - Cost price

Profit= $51 - $24

Profit= $27 Per Unit

PROFIT AFTER ASSEMBLY

First step is calculate the Cost of Assembled Product

Cost of Assembled Product =$24 + $14

Cost of Assembled Product= $38 Per Unit

Now let determine the profit

Profit = Sale price - Cost price

Profit= $61 - $38

Profit = $23 Per Unit

Now let Determine what decision should Vaughn make

Hence, the Profit by selling assembled product is LOWER than selling the Unassembled product by :

$27 Per Unit - $23 Per Unit

= $4 Per Unit

Therefore the decision that Vaughn should make is: Sell before assembly, The company will be better off by $4 Per Unit

ACCESS MORE