Lubella
Lubella Lubella
  • 04-07-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Ambrose paid $10 for 1.25 pounds of almonds. How much did the almonds cost per pound???

Ms Ambrose paid 10 for 125 pounds of almonds How much did the almonds cost per pound class=

Respuesta :

rxy390 rxy390
  • 04-07-2021
I think it’s 8 dollars because 10/1.25 is 8
Answer Link

Otras preguntas

A society is considered sustainable if it: A. requires that people who use more resources pay higher taxes and fees than those who use fewer resources. B. obtai
Are 2&4 both multiples of 8
4.006 what is the value of 6
Izzy's dog is 10 1⁄2 years old. Paige's dog is 18 months old. How many years older is Izzy's dog?
When does the cell have to use active transport? A. when the cell is low on energy B. when the cell is in a highly concentrated solution C. to move molecules ac
7.38 is 7.5 % of what ?
How did the light dress up for the costume party
Henry is also eating a pizza he ate 7/8 of a whole pizza that had 12 pieces how many pieces did he eat?
In which way did Sir Walter Raleigh support the goals of Elizabeth I? A. leading a successful attack on the Spanish fleet in the Pacific B. writing remar
Which words in the sentence are the prepositional phrase? I did not miss the sounds of city life. a. of city life b. sounds of city life c. did not miss d. did