Kellygurung1756
Kellygurung1756 Kellygurung1756
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

1.A dozen bananas cost nu; 24? a/how much do 3dozen bananas cost? b/what is the cost of 6bananas? c/what is the cost of 1banana's?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-07-2021

Answer:

12 banana cost=Rs.24

now

a)3dozen bananas=24/12×36=Rs.72

b)cost of 6bananas =24/12×6=Rs.12

c)cost of 1 banana =24/12×1=Rs.2

Answer Link

Otras preguntas

Subtract: 8 – 4 1⁄2 . A. 4 B. 3 1⁄2 C. 4 1⁄2 D. 3
a piece of paper weight .647 grams. what is the weight of the paper to the nearest tenth of a gram?
Photosynthesis is the Process whereby plants transform light energy from the sun into chemical energy. What is the molecule called that stores this chemical ene
Emanuel has 745 pictures in his phone his memory is getting full so he starts deleting 20 a day
When A reader makes inferences based on the details provided it enables the reader to
show a way to decompose 749
factor yo find zeros
Ms. Ramos gives 8% of her income to charity. Ms ramos' monthly income is $2000. how much does she give to charity each month
the slope of a line is -1/2 what is the slope of a line that is parallel to it?
can you tell me what are ratio