Answer:
[tex]F=1152N[/tex]
Explanation:
From the question we are told that:
Mass/one sec [tex]m=36.0kg/s[/tex]
Incident water stream [tex]v=16.0m/s[/tex]
Exiting water stream [tex]v'=-16.0m/s[/tex]
Generally the equation for Force is mathematically given by
[tex]F=\frac{mv-mu}{t}[/tex]
[tex]F=\frac{36(-16-16)}{1}[/tex]
[tex]F=1152N[/tex]