Answer:
$16,500
Explanation:
Note: Work In Process simply mean the cost of Job which is not complete.
Work In Process = Direct Materials + Direct Labor + Overhead Cost
Work In Process = $3,000 + $4,500 + ($4,500*200%)
Work In Process = $3,000 + $4,500 + $9,000
Work In Process = $16,500
So, the balance in the Work in Process account at the end of September relative to Job A3B is $16,500.