Answer: 0.0285 moles of HCl is present in given amount of solution.
Explanation:
Molarity is defined as the amount of solute expressed in the number of moles present per liter of solution. The units of molarity are mol/L. The formula used to calculate molarity:
[tex]\text{Molarity of solution}=\frac{\text{Moles of solute}\times 1000}{\text{Volume of solution (mL)}}[/tex] .....(1)
Given values:
Molarity of HCl = 0.453 M
Volume of solution = 62.85 mL
Putting values in equation 1, we get:
[tex]0.453mol/L=\frac{\text{Moles of HCl}\times 1000}{62.85}\\\\\text{Moles of HCl}=\frac{0.453\times 62.85}{1000}=0.0285moles[/tex]
Hence, 0.0285 moles of HCl is present in given amount of solution.