Respuesta :

Answer:

Current used = 1.90 A

Explanation:

The Faraday's first law of electrolysis states:

M = ZIt

where: M is the mass of the element deposited, Z is the electrochemical equivalence of the element, I is the amount of current required and t is the time taken.

From the given question, M = 12.3 g, t = 5.5 h (19800 s) and Z = 0.0003296 g/C.

So that,

12.3 = 0.0003296 x I x 19800

12.3 = 6.52608 I

I = [tex]\frac{12.3}{6.52608}[/tex]

 = 1.88475

I = 1.90 A

The value of the current used used is 1.90 A

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico