Given:
Selling price (S.P.)= $4,600
Cost price (C.P.)= $4,000
To find:
The profit percentage.
Solution:
Formula used:
[tex]\text{Profit}\%=\dfrac{S.P.-C.P.}{C.P.}\times 100[/tex]
Using this formula, we get
[tex]\text{Profit}\%=\dfrac{4600-4000}{4000}\times 100[/tex]
[tex]\text{Profit}\%=\dfrac{600}{40}[/tex]
[tex]\text{Profit}\%=15[/tex]
Therefore, the profit percentage is 15%.