Respuesta :

Answer:

1 grapefruit cost $0.50 and 1 apple cost $0.53

Step-by-step explanation:

To find the unit cost of 1 fruit, divide the cost by the amount of fruit.

Grapefruit = 3.00 ÷ 6 = $0.50

Apple = 2.65 ÷ 5 = $0.53

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico