Respuesta :
Answer:
14
Step-by-step explanation:
Since we're given the conversion 24 cm for every 3 presents wrapped, we can divide our total amount of tape by this conversion, assuming a constant proportion.
Evren has 112 cm of tape. We can write the following proportion:
[tex]\frac{112}{x}=\frac{24}{3}[/tex], where [tex]x[/tex] is the number of presents he can wrap with 112 cm.
Cross-multiplying, we have:
[tex]24x=336,\\x=\frac{336}{24}=\boxed{14\text{ presents}}[/tex]
Evren will be able to wrap 14 presents with 112 cm of tape.
Since Evren used 24 centimeters of tape to wrap 3 presents, the length of centimeters used per present will be:
24/3 = 8cm per present.
Therefore, since Evren used 112 cm of tape, the number of presents that will be taped will be:
= 112/8
= 14
In conclusion, Evren will be able to wrap 14 presents with 112 cm of tape
Read related link on:
https://brainly.com/question/22381649