Respuesta :

Answer:

n = 1.24 moles

Explanation:

Given that,

Mass = 153 grams

Molar mass of KClO₃ = 122.55 g/mol

We need to find the number of moles.

We know that,

No. of moles = given mass/molar mass

So,

[tex]n=\dfrac{153}{122.55 }\\\\n=1.24[/tex]

So, there are 1.24 moles in 153 g of KClO₃.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico