Answer and explanation:
A. profit P as a function of x, the number of tickets sold
P(x)= total revenue - total cost
For 40000 tickets at $4
=40000×4-0.10×40000+$95000
=$160000-$99000
=$61000
For 35000 tickets at $5
= 35000×$5-0.10×35000+$95000
= $175000-$98500
= $76500
B. P has a downward slope like a demand curve. Increase in price equal to decrease in profit.
C. P(40000)= $4-$0.10+$95000/40000
= $4-$2.475
= $1.525
Price for 20000 tickets was not stated in question but feel free to use an arbitrary price(price should be higher than that for 35000 tickets and 40000 tickets)