Answer:
3.464 seconds.
Explanation:
We know that we can write the period (the time for a complete swing) of a pendulum as:
[tex]T = 2*\pi*\sqrt{\frac{L}{g} }[/tex]
Where:
[tex]\pi = 3.14[/tex]
L is the length of the pendulum
g is the gravitational acceleration:
g = 9.8m/s^2
We know that the original period is of 2.00 s, then:
T = 2.00s
We can solve that for L, the original length:
[tex]2.00s = 2*3.14*\sqrt{\frac{L}{9.8m/s^2} }\\\\\frac{2s}{2*3.14} = \sqrt{\frac{L}{9.8m/s^2}}\\\\(\frac{2s}{2*3.14})^2*9.8m/s^2 = L = 0.994m[/tex]
So if we triple the length of the pendulum, we will have:
L' = 3*0.994m = 2.982m
The new period will be:
[tex]T = 2*3.14*\sqrt{\frac{2.982m}{9.8 m/s^2} } = 3.464s[/tex]
The new period will be 3.464 seconds.