Respuesta :
Answer:
Probability[Number of 6 random sample do not have cavities] = 0.8
Step-by-step explanation:
Given:
Number of student do not have cavities = 60%
Number of random sample = 9 children
Find:
Probability[Number of 6 random sample do not have cavities]
Computation:
n = 9
p = 60% = 0.6
P(At least 6)
Probability[Number of 6 random sample do not have cavities] = 1 - P(Less than 6)
Probability[Number of 6 random sample do not have cavities] = 1 - P(Less than or equal to 6)
Probability[Number of 6 random sample do not have cavities] = 0.8
The probability of 9 children selected from this school, at least 6 do not have cavities is 0.80.
What is probability?
Probability means possibility. It deals with the occurrence of a random event. The value of probability can only be from 0 to 1. Its basic meaning is something is likely to happen. It is the ratio of the favorable event to the total number of events.
Sixty percent of all children in a school do not have cavities.
The probability, rounded to four decimal places, that in a random sample of 9 children selected from this school, at least 6 do not have cavities will be
n = 9
p = 0.60
Then we have
[tex]\rm P = 1 - P(less \ than \ or \ equal \ 6)\\\\P = 0.8[/tex]
More about the probability link is given below.
https://brainly.com/question/795909