On June 1, $40,000 of treasury bonds were purchased between interest dates. The broker commission was $600. The bonds pay interest at 12%, which is paid semiannually on January 1 and July 1. How much interest revenue will be recorded on July 1?
a. $400.
b. $2,000.
c. $2,400.
d. $406.

Respuesta :

Answer: $400

Explanation:

The amount of interest revenue that will be recorded on July 1 will be calculated thus:

Interest revenue = Face value × Interest percentage × 1/12

= $40,000 × 12% × 1/12

= $40000 × 0.12 × 0.08333

= $400

Therefore, the interest revenue that will be recorded on July 1 is $400.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico