A drone flying horizontally at a height of 25 m approaches a point above a person. If the mass of the drone is 11 kg, and its speed is 9.5 m/s, what is the angular momentum of the drone with respect to the person when the it is at a horizontal distance 125 m away.

Respuesta :

Answer:

        L = 2.61 10³ kg m² / s

Explanation:

Let's approximate the drone to a particle the angular momentum is

           L = r x p

           L = m r v sin θ

in this case v = 9.5 m / s the mass of the drone is m = 11 kg.

The distance can therefore be found using the Pythagorean theorem, but we can see that the relation

           r_perpendicular = r sin θ

           r_perpendicular = 25 m

as the flight is horizontal this height does not change

           L = m v r_perpendicular

let's calculate

            L = 11 9.5 25

            L = 2.61 10³ kg m² / s

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico