A student dissolved 3.50g of copper (II) nitrate in water and mixed it with a solution of sodium carbonate. The student recovered 1.89g of copper carbonate precipitate. If the theoretical yield is 2.35g, what is the percent yield

Respuesta :

Answer: If the theoretical yield is 2.35g then the percent yield is 80.4%

Explanation:

Given: Actual yield = 1.89 g

Theoretical yield = 2.35 g

Formula used to calculate the percentage yield is as follows.

[tex]Percent yield = \frac{actual yield}{theoretical yield} \times 100[/tex]

Substitute the values into above formula as follows.

[tex]Percent yield = \frac{actual yield}{theoretical yield} \times 100\\= \frac{1.89}{2.35} \times 100\\= 80.4 percent[/tex]

Thus, we can conclude that if the theoretical yield is 2.35g then the percent yield is 80.4%

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico