Answer:
the net purchase is $850
Explanation:
The computation of the net purchase is shown below:
The amount of raw material placed into production = opening inventory + net purchase - ending inventory
$400 = $50 + net purchase - $400
So, the net purchase is $850
hence, the net purchase is $850
The net purchase for the period will be $850.
Amount of raw material placed into production) = Opening inventory + Net purchase - Ending inventory
$400 = $50 + Net purchase - $400
Net purchase = $850
In conclusion, the net purchase for the period will be $850.
Read more about net purchase
brainly.com/question/25530656