semonagiorgis
semonagiorgis semonagiorgis
  • 29-06-2021
  • Mathematics
contestada

3. Sarah bought 3 pounds of apples for $6. How much did each pound of apples cost?

Respuesta :

jaydaloraye02
jaydaloraye02 jaydaloraye02
  • 29-06-2021

Answer:

A

Step-by-step explanation:

6/3 = 2

Answer Link
corameier17
corameier17 corameier17
  • 29-06-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

3 pounds of apples for $6

$6÷3 lbs= $2 each pound

Answer Link

Otras preguntas

A horseback rider travels 2 miles in 12 minutes. At this speed, how many minutes does it take to travel 6.5 miles
can someone please help. i suck at math
When languages are grouped together based on common qualities, they are placed into
Bob went on a walk around a track. The track was 75 m long. Bob walked a total of 375 meters. How many times did Bob walk around the track?
Simplify the expression (5x^2)^3
What are the degree and leading coefficient of the polynomial? −20y^5+2y-15y^6
What are the roles of the FCC in the US? Check all that apply. -regulating the country’s communications infrastructure -ensuring communication technology is com
what is 11/12 / 1/3? A.2 1/4 B. 2 3/4 C. 3 1/3 D. 3 2/3
What did the reconstruction 1860 lead too
What did Lewis and Clark say before they reach the sea