Respuesta :

Answer:

54 cm^2

Step-by-step explanation:

side ( a ) = 3 cm

Formula : -

Surface area ( cube ) = 6a^2

Surface area ( cube )

= 6 x ( 3 )^2

= 6 x 9

= 54 cm^2

Answer:

54cm^2

Step-by-step explanation:

There are 6 sides in a cube. One of the sides should have the area of 9, because it's a cube and 3 * 3 is 9.

Considering that one side is [tex]9cm^{2}[/tex], the surface area should be 9 * 6, which is 54.

The surface area is 54cm^2.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico