Answer:
0.3085 = 30.85% probability that an individual man’s step length is less than 2.5 feet.
Step-by-step explanation:
Normal Probability Distribution:
Problems of normal distributions can be solved using the z-score formula.
In a set with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]\sigma[/tex], the z-score of a measure X is given by:
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the p-value, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
Mean of 2.7 feet and a standard deviation of 0.4 feet.
This means that [tex]\mu = 2.7, \sigma = 0.4[/tex]
Find the probability that an individual man’s step length is less than 2.5 feet.
This is the p-value of Z when X = 2.5. So
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
[tex]Z = \frac{2.5 - 2.7}{0.4}[/tex]
[tex]Z = -0.5[/tex]
[tex]Z = -0.5[/tex] has a p-value of 0.3085
0.3085 = 30.85% probability that an individual man’s step length is less than 2.5 feet.